Oyun Terapisi

Oyun Terapisi Nedir?

Nasıl yetişkin sorunlarını konuşarak anlatırsa çocuk da oyun oynayarak bunu yapar.

Oyun çocuğun öğrenme ortamıdır. Çocuk oyunla deneyimler ve çoğu şeyi ilk kez oyunda uygular. Böylece kişisel gelişimini oyunla sağlamış olur.

Oyun çocuğun yaşamış olduğu problemleri çözdüğü yerdir. Oyun ile çocuk günlük yaşamda başından geçen kötü olayları canlandırır, vermek istediği tepkileri verir ve olmasını istediklerini oldurur.

Çocuğun yaşadığı psikolojik sorunların tahlil edilmesi ve sorunların çözümünde başvurulabilecek en önemli tekniklerden birisi oyun terapisidir.

Oyun terapisi ile çocuğun anlatmak isteyip de anlatamadığı, çözmek isteyip de çözemediği tüm sorunları rahatlıkla tespit edilir ve çözümü için gerekli işlemler uygulanır.

Çocuk oyun terapisinde hem ihtiyacı olan özgür terapötik ortamı bularak içsel rahatlamasını yaşar hem de yaşadığı soruna sebep olan şeylerin düzenlenmesi için bize ipuçları verir.

Uygulanan oyun terapi seansları ve ebeveyn desteğiyle çocuğun yaşamış olduğu sorun sağlıklı bir yolla ortadan kaldırılmış olur.

Oyun Terapisi Kimlere Uygulanır?

Oyun terapisi yaklaşık olarak 3-11 yaş aralığındaki çocuklara uygulanır. Birçok davranış ve uyum problemleri için kullanılabilir.

Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Oyun terapisinde önce anne, baba ve çocukla görüşme yapılır. Daha sonra çocukla özel bir oyun odasında belirli oyuncaklarla bireysel oyun terapi seansları gerçekleştirilir.
——————————————————————————————–
Çocuğunuza oyun terapisi ile destek almak için randevu ve bilgi hattı: 0362 437 19 19
www.psikologsamsun.com